Юли 03
Петък

Видео

Интервю

Да поговорим спокойно за COVID-19

Разговаряме с д-р Рада Маркова, управител на МЦ Първа детска консултативна клиника – София

д-р МарковаДоц. д-р Рада Маркова завършва медицина в Медицински Университет – Варна. Маркова придобива специалност по детски болести, а през 2011 г. – по детска пулмология. Провеждала е специализации в САЩ и Австрия. От самото начало на кариерата си доц. д-р Рада Маркова работи като педиатър в Университетски детски клиники, има стаж в Клиника по Неонатология – СБАЛДБ, Интензивен сектор – СБАЛДБ , а последните 15 години – в Клиника по педиатрия на УМБАЛ “Александровска ” – София.

Продължава...

Срещи, разговори, събития

Повече от секси: Марго Роби на 30

ДМарго Роби - актрисата, работила на 3 места, за да сбъдне мечтата синес рожден ден празнува Марго Роби. Австралийската актриса и продуцент става на 30 години.

Тя има номинации за две награди "Оскар" и пет награди BAFTA. През 2017 г. списание "Time" я добави в класацията си за една от 100-те най-влиятелни личности в света, а през 2019 г. тя се класира сред най-високоплатените актриси в света.

Продължава...

Хелзинкският комитет за 2019 г.: Тежък натиск над журналисти и атака срещу гражданския сектор

Снимката е илюстративна. Тя е от протест пред БНТ в защита на Горан Благоев.Регресът със състоянието на човешките права в България през 2019 година е повсеместен, но сферите, в които се наблюдава сериозно влошаване са медиите, съдебната власт и правото на сдружаване. Това отбелязва в годишния си доклад Българският хелзинкски комитет (БХК), който беше представен в понеделник.

Продължава...
Не бива да си правим илюзиите, че този вирус може да изчезне Печат Е-мейл
Сряда, 24 Юни 2020 16:45

Хората да мислят рационално, което ще помогне и да се спазват противоепидемичните мерки.Вирусологът проф. Мира Кожухарова коментира по БНР ситуацията с коронавируса.

Не смятам, че вирусът е бил пред вратата и си е отивал, а по-скоро в нашето общество се създаде погрешно впечатление, че този вирус може да изчезне - вирусите не правят така никога.

За пика на епидемията:

В момента гледаме това, което искахме - една бавно развиваща се епидемия. Говорим за временно увеличаване, след това намаляване. Но не бива да си правим илюзиите, че този вирус може да изчезне. Нямаме какво да направим, така че вирусът да изчезне.

В България не е имало истински пик на вируса. В петата седмица на годината в страната имаше 9231 заболели от грип. Тази ситуация беше възприета без паника, а разумните хора и тогава спазваха аналогични на настоящите противоепидемични мерки. Противоепидемичните мерки у нас не са се променили рязко и те са сходни на мерките, предприети в Австрия и Германия. В Испания и Италия се разви мощна епидемия, с много силен връх и много висока заболеваемост, а такива високи равнища е нормално да спаднат впоследствие до равнища, които пак остават по-високи от нашите най-високи нива.

Няма място за паника. Има място за едно трезво, нормално отношение към епидемична ситуация, която никога не е приятна. Винаги е свързана и със заболели хора. В този случай е хубаво, че говорим при по-големия брой от случаите за положителни проби, за хора с положителни резултати, по-малко за хора, които са болни, и за съвсем малко за хора, които са в тежко клинично състояние. Така че, ако нещата се запазят в този вид, аз мисля, че това категорично би било успех.

Болните не са врагове на никого и създаването на негативно отношение към тях аз като лекар не мога да приема.

За абитуриентските балове:

Нямаме право да лишаваме тези млади хора от нещо, което са очаквали толкова години. Те са достатъчно разумни, общо взето са от възрастовата група, която не е застрашена. Изпълнителни са. Поне моите впечатления от младите хора в България са, че сега са доста по-изпълнителни и доста по-информирани, отколкото предишните поколения. Така че мисля, че не бива да се проваля това тяхно тържество.

Много лош пример е провеждането на партийни форуми и събития на високо равнище, които се правят демонстративно и се показват пред цялото население и където се вижда, че хората, които ние избираме, нарушават правилата, които самите те въвеждат.

За решението на Латвия за 14-дневна карантина на нейните туристи, почивали в България:

Латвия насила упражни натиск. Аз не мисля, че българското Черноморие крие по-големи рискове, отколкото улиците в по-големите градове на Латвия. Мисля, че от това само са загубили хората, но те не са имали избор.

Общо взето, светът се изплаши повече, отколкото трябва, което му попречи в определени ситуации да реагира рационално. При нас този период, надявам се, вече е преминал. Хората да мислят рационално, което ще помогне и да се спазват противоепидемичните мерки. Паниката е най-лошото нещо, когато има проблем. Проблемите трябва да се разрешават, а не да се страхуваме от тях.

dnevnik.bg

УСИН КЕРИМ

Поезия, 
стихове
биография, 
конкурси и 
информация...

Прочетете повече....

АРХИВ ДРОМ ДРОМЕНДАР

Прегледайте
архивни броеве на
Дром Дромендар