„Когато успехите на протестите започват да добиват политически измерения, все по-гротесков герой идва на власт“
„Протестите в повечето случаи постигат някакви резултати. Първоначално има някакво възмущение от несправедливост в обществото и тя става общ знаменател на хора, които искат нещо да променят. След това прераства в усещане за сила и на протест излизат онези, които са способни да изнудват и да наказват – фермери, градски транспорт, медицински сестри, миньори. Ако се съберат преводачите от фламандски да протестират срещу ниските си хонорари, никой няма да им обърне внимание. Следващата фаза е икономическата част – тогава вече никой не крие, че става дума за пари, тук обикновено протестите се увенчават с някакви успехи, в повечето случаи частични. Четвъртата фаза е политическата част, когато някой пореден гладен популист яхне протеста – тогава вече става дума не само за пари, но и за власт.“
Това мнение изрази в интервю за БНР Иван Стамболов – Сула, анализатор, журналист и публицист.
Когато успехите на протестите започват да добиват политически измерения, всеки път все по-гротесков герой идва на власт с чудовищни обещания и само след седмица се чудим кой да ни отървава от него, посочи той.
Ако се увеличат заплатите на шофьорите на градския транспорт, ще се вдигнат цените на билетите. Гражданите първо ще бъдат наказани с протеста, а след това ще удовлетворят исканията му чрез по-скъпи билети, смята Стамболов.
„Биха могли да ги залъжат нещо, но после как ще компенсират това? Няма друг начин. Срамота е да говорим за тези неща, при положение, че София е град с над 2 милиарда бюджет. Все би се намерило нещо, но се харчат за невероятни неща пари.“
Сериозното гледане на протестите беше минирано още когато прекалиха с протестите срещу Орешарски, смята Иван Стамболов.
„Когато се влачиха седмици и месеци, без да се знае какво точно се иска вече. Само се дюдюка по улиците и се вдига шум. Оттогава сякаш се задълбочава това. Сегашното състояние е пак резултат от протести, които бяха очевидно дирижирани, очевидно режисирани, които пак се проточиха. Последните, които очертаха картината, на която ставаме свидетели в момента. Хората забравят. Политиката се крепи на късата памет на избирателите.“
„Избирателят вярва на всякакви глупости и ги следва. Колко народни спасители се изредиха?“, попита още журналистът.
Девалвацията и недоверието в политиката при нас са резонанс на световни процеси, ние сме много малки, изтъкна Сула.
Протестите в Германия са много смислени и логични, изрази мнение Стамболов.
„Те протестират против три неща – зелените политики на Европа, миграционния натиск и помощта за Украйна. И е важно да се отбележи, че в Германия 85% от гражданите подкрепят протестите.“
Има много голям проблем в българския политически живот в момента – това граничи с историческо престъпление: няма опозиция; как парламентът да има висок рейтинг, коментира Стамболов в предаването „Преди всички“.
bnr.bg