Все още не сме се виждали с господата от Държавната агенция за национална сигурност. Това съобщи пред БНР Надежда Цекулова от Обществения съвет за Национална детска болница.
Тя беше потърсена от службите заради изказани от нея позиции и твърденията на частен инвеститор, че Общественият съвет е оказал натиск върху правителството, за да спре проекта „Мама и аз“.
„Други колеги вече са имали подобни разговори. Общуването със службите за сигурност е много интимен акт и преценихме, че всеки индивидуално ще определи комфорта си да говори за това публично или не.
В понеделник ми се обадиха. Обясниха ми любезно, че се налага да ми снемат обяснения във връзка с жалба на „Търговска лига“ по повод спирането на проекта за болница „Мама и аз“.
Имам опит с ГДБОП от 2016 година, когато разследваше предполагаеми злоупотреби в Център „Фонд за лечение на деца“, припомни Цекулова в предаването „Преди всички“.
„Тогава аз бях член на Обществения съвет на фонда, като представител на БНР.
Не мога да се оплача от общуването си с правораздавателната система. Тогава се опитвахме да обясним, че формулираните обвинения към администрацията на фонда изглеждат нелепо на база на опита, които имахме с тази администрация. Не мисля, че дадоха отражение върху хода на тогавашното дело“.
Все още никой от министерството на здравеопазването не се е свързал с нас, обясни тя.
„Ние също не сме ги търсили. Не намираме необходимост да ангажираме министерството с този казус.
Общественият съвет е създаден по Закона за администрацията като консултативен съвет към министъра на здравеопазването. Нашата работа е да даваме становища и да изразяваме позиции по въпроси, които засягат създаването на бъдещата Национална детска болница. В конкретната ситуация добросъвестно и правомерно сме изпълнили задължението си.
Ние научихме от медиите за решението за одобрение на това инвестиционно намерение. Нормално беше по този начин да огласим и своята позиция. Ако министърът на здравеопазването ни беше уведомил предварително, вероятно нашата позиция щеше първо да стигне до министерството, а не до медиите“.
По съдебен ред „Търговска лига“ би могла дада защити интереса си, отбеляза Цекулова.
„Въпросът защо 11 доброволци са дадени на ДАНС виси със страшна сила. Ако не е сплашване, разбира се.“
„Търговска лига“ е подала през последните две години две инвестиционни намерения, свързани с изграждане на големи болници в София. И двете са спрени – едното от МЗ, другото – с отмяната на решението на МС. И двете са обжалвани. Едното обжалване вече приключи. Съдът отсъди в полза на Търговска лига и процедурата по одобрение на многопрофилната им болница в Казичене е върната в здравните институции за преразглеждане“.
Вероятно няма да си потърся правата в съда, посочи тя.
„Това би коствало много ресурс, който за мен ще бъде трудно да отделя. Вярвам, че тази сметка е направена в „Търговска лига“.
Не ми се е случвало нещо подобно до момента“.
„Ние ще съдействаме, никой не се чувства притеснен да представи позициите си. Ключовото в този казус е какво смята държавата за свой приоритет, когато говорим за детско здравеопазване и по какъв начин тя го отстоява“, посочи Цекулова.
По публикацията работи: Мария Сивкова – Илиева
bnr.bg