Бившата телевизионна журналистка Екатерина Дунцова обяви в сряда (20 декември), че ще се кандидатира на президентските избори в Русия през март, на които се очаква Владимир Путин да спечели със съкрушителна победа.
40-годишната Дунцова призова в интервю за Ройтерс миналия месец за прекратяване на конфликта в Украйна и освобождаване на политическите затворници, включително опозиционния лидер Алексей Навални.
Тя подаде документи в Централната избирателна комисия, за да влезе официално в изборите, на които победата на Путин се възприема като предрешена от поддръжници и противници.
Сега тя е изправена пред голямо препятствие да събере 300 000 подписа в подкрепа на кандидатурата си от цяла Русия до 31 януари.
Дунцова отговори на въпрос на журналист, който я попита дали смята, че властите наистина ще й позволят да се изправи срещу Путин.
„Защо говорим за разрешение, ако това е мое право по закон и аз имам тази възможност и притежавам необходимите качества да се изявя?, посочи тя.
„Ние просто се движим според формулата, предписана от федералния закон, и за това не се нуждаем от ничие разрешение.“
71-годишният Путин е на власт като президент или премиер от 1999 г. и се бори за още един шестгодишен мандат. Тъй като Навални излежава присъди от повече от 30 години затвор, а други водещи критици на Кремъл са или зад решетките, или извън страната поради риск от арест, няма опозиционна фигура, която да се изправи срещу Путин.
Поддръжниците на Навални наричат процеса измама, като казват, че Кремъл, чрез избирателната комисия, контролира кой може да се кандидатира и може лесно да манипулира вота, ако е необходимо, с помощта на непрозрачна електронна система за гласуване. Кремъл казва, че Путин ще спечели, защото се радва на огромна обществена подкрепа с рейтинги в социологическите проучвания от около 80%.
Путин обяви по-рано този месец, че ще се кандидатира, но никой друг кандидат не е обявил кандидатурата си досега. Подкрепените от политическа партия кандидати се нуждаят само от 100 000 подписа.
В интервюто си за Ройтерс Дунцова избягва да използва думата „война“, за да опише конфликта Русия-Украина, който Путин нарича „специална военна операция“, и признава, че се страхува.
„Всеки разумен човек, който предприема тази стъпка, би се страхувал, но страхът не трябва да побеждава“, каза тя.
euractiv.bg